Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-17 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Je používanie plastových fliaš a plastového detského riadu bezpečné?
31.07.2019

Je používanie plastových fliaš a plastového detského riadu bezpečné?

    Každý rodič chce pre svoje dieťatko to najlepšie. Snažíme sa naše deťúrence dojčiť, sme prieberčivé pri výbere prvého jedla, ale zamýšľame sa vôbec nad tým, že to všetko môže byť uplne zbytočné, keď potravu alebo nápoj dáme deťom do plastových misiek, tanierikov či pohárikov?

    Odsávame mliečko s úmyslom, aby dieťatko malo to najlepšie pre svoj rozvoj a rast, ale zvažujeme nad tým, že mu ho odsajeme do plastovej fľaše ....? Zo všetkých strán každodenne počúvame, že vystavenie deti škodlivým látkam im ovplyvní ich zdravie na celý život, no aj napriek tomu siahame po plastových fľašiach, miskách, tanierikoch. Počas tohto obdobia môže vystavenie dieťaťa určitým potravinám, chemikáliam a faktorom životného prostredia ovplyvniť ich fyzické a duševné zdravie v nasledujúcich rokoch a v dospelosti. Prísľub, že plast neobsahuje BPA nie je zárukou, že sa do potravy alebo do mliečka či nápoja nedostávajú iné chemikálie, z ktorých je daná fľaša vyrobená.

    Americká akadémia pre deti v 9/2018 vydala nové varovanie pred vkladaním detských fliaš a misiek do mikrovlnnej rúry a umývačky riadu. Vedeli ste o tom? V novom vyhlásení uverejnenom aj v časopise Pediatrics AAP nalieha na rodičov, aby sa vyhýbali používaniu plastového riadu na kŕmenie detí a pitiu nápojov, vrátane odsávania mliečka do plastových fliaš použitím plastových odsávačiek, s cieľom zabrániť prenosu škodlivých chemikálií počas ohrievania alebo umývania riadu. Mnohé mamičky si povedia, v poriadku, tak nebudeme umývať riad a fľaše pre deti v umývačke riadu a nebudeme jedlo zohrievať v mikrovlnke ... To je rozumné, ale zamysleli ste sa nad tým, že už každé vysterilizovanie fľaše, či umytie tanierika a misky vriacou vodou spôsobuje vyplavenie chemikállii z plastu?

    Podľa vyhlásenia AAP a sprievodnej technickej správy obsahuje mnoho dojčenských fliaš a misiek predávaných na trhu ftaláty a bisfenoly, napríklad BPA - priemyselné chemikálie bežne používané pri výrobe plastov, ako  Výskum však ukazuje, že vystavenie týmto látkam môže predstavovať zdravotné riziko pre deti, najmä v počiatočných vývojových štádiách, a môže mať celoživotné zdravotné následky.

    „Súčasný regulačný proces nechráni zdravie detí pred týmito chemikáliami primerane,“ uviedla Dr. Sheela Sathyanarayana, detská a environmentálna vedkyňa z University of Washington (UW) School of Public Health a spoluautorka správy AAP. „Bisfenol A a ftaláty sú známe chemikálie, ktoré narušujú endokrinný systém, a zistilo sa, že expozície v ranom veku môžu ovplyvniť neskoršie zdravotné výsledky.“

    Štúdie ukazujú, že chemikálie narušujúce endokrinný systém - známe tiež ako EDC - môžu zvýšiť riziko detskej obezity, ako aj astmy, cukrovky, srdcových chorôb a porúch učenia. Vedci tiež spájajú EDC s neplodnosťou a začiatkom predčasnej puberty.

    Na základe vyhlásenia AAP môžu bisfenoly a ftaláty pri zahrievaní plastov unikať do potravín a nápojov a stať sa „nepriamymi“ prísadami, ktoré sú nebezpečné pre zdravie dieťaťa. Rodičia sa tomu vedia vyhnúť tým, že plastové výrobky nebudú umývať v umývačke riadu a používať na zohrievanie v mikrovllnej rúre a tiež prechodom na iné alternatívne možnosti, ako je sklo alebo nehrdzavejúca oceľ.

Netápajme už v tme, v súčasnosti je možnosť rozhodnúť sa v prospech svojich detí a ich zdravia.

Používajme sklenné, nerezové a silikónové fľaše, vyhýbajme sa plastom... nemusíme sa ich báť, ale hľadajme adekvátne náhrady. 

Poviete si, že odsávačky sú len plastové. Nie je to tak, vhodnou alternatívou sú napr. odsávačky a produkty Haakaa, ktoré si mamičky veľmi chvália u nás aj v zahraničí.

   Nie sú to však jediné chemikálie, na ktoré sa vzťahuje upozornenie AAP. Vo svojom novom stanovisku detské zdravotné združenie tiež vyzvalo na silnú reformu okolo iných zlúčenín nachádzajúcich sa v plastoch, lepidlách, farbivách, papieri, lepenke a rôznych druhoch povlakov, o ktorých sa preukázalo, že bránia rastu a vývoju dieťaťa.

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

Ing. Anna Moščáková, PhD.

Jegorovovo Námestie č. 882/1

040 22 Košice

 
Kontakty
Ing. Anna Moščáková, PhD.
(Po-Pia, 8-17 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk